
Popravka hard diska
Hard diskovi su složeni elektro-mehanički sklopovi koji kao nosač podataka koriste diskove koji se okreću velikom brzinom.
Oporavak hard diska
Za oporavak hard diska potrebno je imati znanje, iskustvo, alat i rezervne delove za hard diskove. Cela priča se zasniva na tome da se hard disk ne popravlja već samo privremeno osposobljava za postupak vraćanja (čupanje podataka) en. "data recovery". Dakle, popravka hard diska može biti jedino ako je kvar na ATA / SATA konektoru ili manje rizičan kvar na elektronici. Ostali kvarovi se ne popravljaju, barem ne kod nas. Oporavak podataka je moguć u zavisnosti od nivoa oštećenja hard diska.
Najčešći kvarovi na hard disku
U kvarove ubrajamo mehaničke, elektronske i softverske.
Mehanika hard diska je komplikovana i zahteva veliku stručnost, alat i opremu za servis i popravku pa se veoma retko radi zbog skupih delova i vremena.
Popravka diska se radi samo ako je sam disk neoštećen, nije izgreban i postoji šansa za pristup podacima. Tome pomaže osnovna dijagnostika koja je besplatna.
Donor disk biva podvrgnut rasklapanju i demontaži delova na hardu sa koga želimo izvući podatke. Zamena glave, motora ili spinera na hard disku može da prevazilazi cenu novog takvog diska. Zato se ova popravka izvodi samo u slučaju da je neophodna za spašavanje zarobljenih podataka. Nakon izvlačenja podataka, takav hard disk više nije za upotrebu.
Elektronika hard diska je nešto lakša za popravku ali takođe može biti pravi izazov kada se dogodi komplikovan kvar na čipovima. U najjednostavnije popravke spada jedino ako su pinovi iskrivljeni ili polomljen ATA/SATA konektor.
Softver hard diska se nalazi u čipu na elektronici i najčešći kvar je neispravan firmver (firmware). Ažuriranje firmvera dovodi do gubitka podataka iz memorije pa se ovaj poduhvat prepusta IT stručnjacima koji se isključivo bave ovim poslom.
Mrtav hard disk
Najgora situacija i noćna mora vlasnika je kad sazna da je hard disk mrtav i da su možda svi podaci zauvek izgubljeni. Ipak, ne treba u panici preduzimati ishitrene poteze već se obratiti provereno stručnim ljudima koji se bave poslom popravke hard diskova i spašavanja podataka. Možda i za vaš hdd ipak ima nade!
Disk radi ali gubi podatke
Specifična situacija je kada se hard disk nalazi u konfuznoj fazi. To znači da vi na njega iskopirate podatke bez problema, ali posle nekog vremena hdd opet traži ili format ili se podaci ne vide. U programu za proveru života hard diska "Hard Disk Sentinel" prikazuje 100/100 Health, ali ipak postoji neki problem. Ovakve čudne situacije umeju da zbune i uplaše ljude i onda se panično radi bekap podataka što pre ili kloniranje diska, pri čemu niste sigurni da li će svi podaci biti dosledno prebačeni na novi disk sa starog.
Korisne informacije za HDD
Broj obrtaja diskova se može videti i na specifikaciji diska. Primera radi, 7200 rpm znači da se disk oko svoje ose zarotira 7200 obrtaja u sekundi. Složićete se da je to ogromna brzina. Sa diska i na disk se podaci upisuju i čitaju pomoću takozvane "igle". Princip je pomalo sličan gramofonu ali daleko sofisticiraniji.
Elektronika diska na sebi ima naponski deo koji napaja motor hard diska koji pokreće jedan ili više diskova unutar vakuum prostora.
Moji podaci laptop servis računara pruža najbolju moguću uslugu klijentima, uz garanciju na bezbednost podataka. Takođe, kod nas ste sigurni i po pitanju nabavke novog diska, prebacivanja podataka na naš Cloud server ili još bolje zakup ili pokretanje vašeg sopstvenog NAS servera.