SSD (Solid State Drive) je disk novijeg datuma koji se u novim generacijama laptopova standardno ugrađuje. NAND memorija koju koristi za skladištenje podataka omogućuje mnogo bržu odziv (upis i čitanje) podataka u realnom vremenu od klasičnog HDD (Hard drive).
Međutim, opšte je poznato da je SSD veoma kompleksan za čuvanje podataka ali i spašavanje podataka. Razlog je što se za različite modele SSD-ova koriste i različiti kontroleri pa tako isto predstavljaju ključni faktor u celokupnoj proceduri spasavanja.
Spašavanje podataka sa SSD-a
Naime, u poređenju sa spašavanjem podataka sa hard diska gde je uspešnost preko 90%, kod SSD-a to nije slučaj i ne možemo se pohvaliti da je to nešto što ide na ruku krajnjem korisniku pa i nama.
Savet je da se za čuvanje važnih podataka (slike, video, dokumenti ... itd) ipak i dalje koriste kvalitetniji HDD koji će i duže trajati i omogućiti bezbedniji pristup podacima ako se dogodi neki hardverski ili softverski kvar.
Oporavak podataka sa SSD-ova
Kod problema gubitka podataka, možda ćemo morati tražiti pomoć druge i treće strane. To se radi na osnovu procene i važnosti izgubljenih podataka. Tako da najpre angažujemo softver za oporavak podataka ili tražimo savet stručnjaka za oporavak podataka.
Softver za spašavanje podataka je koristan i koristimo ga ako izgubimo jednu ili više datoteka ili ako smo slučajno formatirali particiju. U zavisnosti od vrste i kvaliteta softvera, moguće je vratiti izgubljene / izbrisane podatke čak i sa formatiranih particija.
Najpre pokušajte da SSD povežete kao eksterni disk na drugi računar pre nego što ga bacite. To ćete učiniti onda kada je već operativni sistem na tom računaru podignut, dakle nikako vršiti boot (butovanje) sa problematičnog SSD-a.
Ako je kvar mali i oštećen samo jedan NAND čip, podaci se možda mogu spasiti, ali ako je više čipova u problemu, onda morate ssd doneti na proveru i spasavanje podataka kod nas.
Kako produžiti život SSD-ova
Savet je da se promeni SSD svakih 2-3 godine. Usput, možemo još nešto učiniti da produžimo vek trajanja:
- Sprečiti pregrevanje laptopa i računara. Redovno čišćenje od prašine i zamena termalne paste poboljšava stanje.
- Izbegavanje nestanka struje je obavezno. To se postiže pomoću UPS-a (kontinuirano napajanje za računare).
- Ne popunjavajte SSD više od 50 % kapaciteta kako bi se podaci mogli premeštati sa loših sektora na dobre sektore diska.