• servis@mojipodaci.com
  • 064-242-6060

Eksterni hard disk je pao na pod i ne radi

Eksterni hard disk je pao na pod i ne radi

Postavljeno: 28 Nov, 2020

Vrlo često se dogodi da eksterni hard disk padne sa stola ili iz torbe prilikom transporta i onda nastaju prvi veći problemi sa hard diskom.

Pad hard diska i spašavanje podataka

Šta da uradite ako vam je hard disk pao na pod a u njemu su bitni podaci ?

Kod spašavanja podataka sa hard diska koji je pao i pretrpeo udarac postoje dva ishoda: prvi je pokušaj spašavanja koji je nekada i jedini pravi potez a drugi je sam način pristupa nakon pada od koga zavisi uspešnost izvlačenja podataka.

Prvo što se primeti je da hard disk ne reaguje kada se poveže preko kabla sa laptopom ili računarom. U ovom slučaju, nije pametno da otvarate kućište eksternog diska već da ga donesete u servis kako bi se otklonio primarni kvar na elektronici.

Hdd pao i ne radi

Hdd pao sa male visine ali kad sam ga povezao na računar ne radi, ne okreće se, ne čuje se ništa, ne blinka plava lampica. Jel to opasno ?

Pa može biti zaista, ali hajde da najpre razmislimo o tome kako bi bilo dobro da sve možemo popraviti i vratiti u prvobitno stanje - jel ok ? Može biti da je samo neki kontakt problematičan i zato se hdd ne pojavljuje.

Takođe, može se desiti da se disk pokreće ali kreće kliktanje ili se disk pokrene i posle par sekundi ugasi. Ovo već ukazuje na ozbiljan problem i njega mora otkloniti pravi majstor koji se bavi ovim poslom. U svakom slučaju, vaši podaci biće spašeni tek nakon što se disk osposobi za rad, a o čemu smo već pisali na stranici spasavanje podataka.

Najbezazlenije je ako je prilikom pada došlo samo do privremenog pomeranja igle koja se nakon starta hard diska vraća u svoj prvobitni položaj. Međutim, na ovaj način se može stvoriti problem koji se kasnije ispoljava u vidu nagomilavanja Bad i Week sektora na hard disku.

Bad i Week sektori na disku

Bad sektori su takozvani loši sektori koji se kompenzuju na disku i podaci koji se nalaze na tim lošim sektorima se zapravo migriraju na neoštećene delove diska. Postoji nekoliko dobrih programa kojima se uspešno mogu popraviti bad sektori a među poznatijima je HDD regenerator. Ipak, sa njim treba postupati obazrivo i tek nakon pravilne dijagnoze možemo pokušati popravku loših sektora. U suprotnom, bilo kakvo pokretanje softvera za spašavanje podataka i popravku bad sektora može dovesti do trajnog gubitka podataka.

Eksterni hard disk ne radi uopšte

Najgori scenario koji frustrira korisnike je trenutka kada shvate da njihov eksterni hard disk više ne radi, a hitno su im potrebni podaci na njemu.To je vrlo čest slučaj i prvo pitanje je: kako je moguće da sada ne radi a do sinoć je radio normalno ?

Tu postoje nekoliko scenarija:

  • može se čuti da se disk okreće ali se ništa ne dešava (moguća popravka)
  • disk se uopšte ne pokreće (moguća popravka)
  • disk se pokrene (zavrti) i isključi se (moguće je popraviti ga)
  • disk se ne vidi u BIOS-u (vrlo moguće)
  • disk se u Windowsu vidi samo kao (particija) (100% spasavanje podataka)
  • u disk se nakon uključivanja čuje "klik, klik, klik" (mala verovatnoća)
  • Ako primetite da je vaš HDD pao na 99% i manje, brzo napravite bekap-kopiju vaših podataka.

U svakom slučaju, MojiPodaci servis vam izlazi u susret i ovde, pa nam se možete obratiti u cilju oporavka diska i vraćanje podataka ako niste sigurni kako se to radi.


Pozovite nas : 064 242 60 60

Podeli na


Komentari (1)

1. Marija

11 Jan, 2025

Svaka čast za tekst. Hvala što ste mi spasili podatke i divim vam se na profesionalnosti i brzini.


Postavite vaš komentar